İçeriğe geç

Yıkanmış Beyin

Bazı çocuk sahibi hayvanların, doğal kokuları kaybolduğunda evlatlarını reddetmesi gibi insan aileleri de kendi düşüncelerinden uzaklaşan evlatlarını eskisi kadar sahiplenmez. Zira onlarca yıllık çabadan sonra çocuğun yabancıya gitmesi ölü bir yatırım halini alır. Varoluşumuzdaki mantık dışılığı aşırı duygusallık ile dolduruşumuz üreme sevdamızı bir yatırımdan öteymiş gibi gösterse de, çok açıktır ki eylemlerimizin tamamı -her zaman açık olmayan- bazı niyetlere ya da sebeplere dayanır. Bunlar genellikle yaşamı kolaylaştırmaya yöneliktir ve sözünüze harfiyen uymayı reddeden bir evlat işleri daha da zorlaştıracağı için beyni yıkanmış bir nesil evrimimizin ilerleyişini sekteye uğratmış sayılır. Farklı biçimlerde görülse de herkes bu aksamanın farkındadır. Fakat doğrudan hedef gösterilmekten kaçınılır. Bunun yerine, göze kestirilen önemsiz hareketler bahane olarak kullanılır ve sistemi aksatan parazitin bu yaşına kadar ailesinden yediği lokmalar kursağında bırakılır. (bırakılacağı kalmışsa)

Düzenin yeniden işleyebilmesi için yıkanmış beynin de işlemeyi bırakması, çamura yatması gerekir. Ancak temizliğin verdiği ferahlık kolayca vazgeçilemeyeceği için çarkın yerine oturması zorlaşır. Bu sırada ise beyin diğer yıkanmışlar ile tanışır ve berraklığını artırır. (ne yazık ki bunların çoğu ölü kimselerdir)

Evlat acısı, bilinen en hüzünlü duygulardan olmasına rağmen bu kayıp aileyi pek üzmez. Çünkü başkalaşıma yönelen beyin evvelini de herkese unutturur. Böylece düzeni aksatanlar arasındaki başka hiçbir yere bağlılığı olmayan yerini alır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: