İçeriğe geç

Niteliksel Eğitim

Niteliğin en temel özelliği bulunduğu kişiyi eğitim görmese dahi (ki bu çok daha iyi olabilir) belli bir seviyeye ulaştırabilmesidir. Bunun özellikle mühim olduğu bazı alanlar vardır. Edebiyat, felsefe ya da sosyoloji gibi. Bana göre, bu alanlar söz konusu olduğunda eğitim kalitesinden öte eğitim alan öğrenciler kilit roldedir. Zira eğitim ne denli iyi olursa olsun, bu rolü üstlenemeyecek Bilgisayaradamların eğitimden anlayacağı diğer öğrencilerinkinden daha farklı olacaktır. Yazıktır ki sınıflar da genellikle Bilgisayaradamlar tarafından doldurulmaktadır. Bu da bize, onları bolca gözlemleme şansı doğurur. Onlara baktığınızda gördüğünüz iyi bir edebiyatçı ya da filozof olmaz; Divan Edebiyatı sanatçılarını yahut felsefi akımları tanımlarıyla birlikte “hiç düşünmeksizin” sayan, ancak kendi başına bir halt üretemeyen hımbıllar olur. Öğretilene bağlılığın kısırlaştırıcı gücünün etkisir bu. Yıllarca hayalinizdeki üniversite için çabalamış olmanızın verdiği boynu büküklük ve “he abicilik” karşısında daha da etkili olur. Çünkü okuduğunuz bölümü aslında pek de yürekten istememişsinizdir. Mevcut sistemde yapabileceklerinizin kısıtlı olduğunu idrak etmiş ve anadilinizi biliyor olmanızın verdiği avantajla sözel bölümlerden birine yerleşmişsinizdir. Bütün bunları ise yalnızca meslek kaygısından dolayı yapmışsınızdır. Meslek sahibi olmak istediğiniz için de size verilen direktiflere harfiyen uymuş ve “eğ”itiminizi başarılı bir fidan olarak (eğik olanından) tamamlamışsınızdır. Şimdi sıra yıllar boyu yapılan ezberlerin verdiği güç ile sahaya inmektedir. Ya da birkaç yıl içerisinde kamburlaşmanızı sağlayacak bir koltuğa oturmakta. Şanslıysanız (kan bakımından) oturacağınız yer makam koltuğu olur.

Her ne olursa olsun, siz dönüp de ben ne oldum demezsiniz. Hatta bu yolculuğun başında bile ne olduğunuzu bilmiyordunuz. Bildiğiniz bir şey vardı, o da para kazanmanız gerektiğiydi. Ve etrafınızdakilerin söylediğine göre de bu fazlasıyla yeterli bir gereklilikti. Yani ihtiyaçlarınızın ve mecburiyetlerinizin dışına çıkıp eğitimini aldığınız şeyi layıkı ile yerine getirmeniz lüzumsuzdu.

Bazenleri bazı lüzumsuzlar çıkar aramızdan. Bunlar tıpkı kendileri gibi lüzumsuz işlerde uğraşırlar. Ve hayatınızı ezberlemekle geçirdiğiniz şeylerdir bunlar.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: