İçeriğe geç

Mantığın Mutasyonu

Çağlar boyu farklı alanlarda işlerlik gösteren mantık, kullanılmaya bu denli açık olması ile kendini iyice benimsetti ve neredeyse refleks halini alarak kimi canlılarla birleşti. Fakat ne yazık ki bu birlikteliğin çocukları mutasyona uğradı. Böylece geçmiş zamanlardaki fütursuzca üreme isteği ve göreceli empati kayboldu. Bunun yerine, masrafları ve bazı başka şeyleri göz önünde bulundurarak çocuk yapmaktan kaçınan ve kendisini tanımadığı bir canlının yerine koymayı mantıksız bulan nesiller türedi. (örneklere takılmayın, çoğaltılabilir)

Bunlar birer ucubeye benziyordu. Dolayısıyla duygu adı verilen bir tül ile üzerlerinin örtülmesi uygun görüldü. Bu şekilde eski mantığa ters düşen her şey duygusuzluk denerek ötelendi ve çirkinliği örtbas edildi.

Ancak Houdini olmadığınız sürece üzerini örttünüz her şeyi ortadan kaldıramazsınız. Haliyle eski mantığımız da kaybolmuş değildir. Yalnızca daha gizlidir ve ihtiyaç halinde belirir. Lakin geri kafalı olduğu için ihtiyaçtan anladığı da kendi devrine göredir. Bu yüzden en olmadık yerlerde çıkıverir ve kendine lanet ettirir. Oysaki niyeti kötü değildir, sadece tehlike sezinlemiş ve engin tecrübelerine dayanarak bizi korumak istemiştir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: