İçeriğe geç

Kim İle Tartışılmaz

Tartışmak, saygı çerçevesi dahilinde gerçekleştiğinde yeni görüşler kazandırabilecek ve farklı açılardan bakmayı sağlayabilecek yegane etkileşimdir. Ancak saygı,tartışma ortamında bulunmadığı zamanlarda, tartışma kavgaya evrilir. Ne yeni görüşler kazanırız, ne de bir fayda sağlarız.

Herkesle tartışılmaz. Peki daha açıklayıcı olursak kimler ile tartışılmaz?

Kendisini erginlik şarabından içmiş sananlar ile tartışılmaz. Bu insanlar kafalarındaki düşünceleri bir kalıba sokmuştur ve değiştermek mümkün değildir. Düşündüklerinin (?) aksi fikirler ile karşılaştıklarında saldırı konumu alırlar. Ses tittemleri yükselir, tümcelerin arasına hakarete varan sözler serpiştirilir. Karşısındaki fikrin hiçbir doğruluk payı olmadığına kanaat getirdiği gibi, münasebette bulunduğu kişinin duyguları ve değerleri olan bir varlık olduğunu umursamaz. Zira bugüne kadar yaşamış milyarlarca kişi içerisinde düşünceleri en makul ve kabul edilebilir olan onunkilerdir. Aslında düşünebilen ve fikirleri olan tek kişi odur.

Kişilerin bu duruma düşmesine genelde çevresindeki pohpohçular neden olur. Yani küçük yaşlardan itibaren bir düşünce aşılamasına maruz kalan çocuklar etkilenmeye müsait oldukları için kafalarına sokulan her düşünceyi kabullenebilir. Tek tip düşünen bir çevrede yetişen çocuklar ise bulunduğu kabın şeklini alır. Bu minvalde belli bir biyolojik olgunluğa erişen birey, fikren de erdiğini sanar. Böylece kendisini tamamen olgunlaşmış bir insan olarak görür. Dolayısıyla onunla tartışmak imkansız bir hal alır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: