İçeriğe geç

Hayatın Anlamı

İnsanoğlu, acemice başladığı düşünme eylemini zamanla ileri seviyelere taşıdı. Uzmanlaştığımız bu eylem artık çığırından çıkma yolunda ilerlemekte. Öyle ki bizlere, cevabı tartışmalı bir soru bıraktı:

-“Hayatın anlamı nedir?”

İnsanların oldukça eski zamanlardan beri yaşamın amacını ve anlamını sorgulamasına rağmen bu düşünce, yaşadığı badirelerden dolayı usananların ve billurlarını tartan boş bakkalların dışında taraftar bulamamıştır. Ancak günümüzde büyük küçük, fakir zengin demeden herkesin aklına düşmüş durumdadır. Evrensel bir düşünce haline gelen bu soru, insanların gözünü açmaktan ziyade “otlaştırmaya” yönelik bir tesir bırakmaktadır. Çünkü insanlar binlerce yıldır yapageldikleri işleri her şeyin gereksiz olduğu gerekçesiyle bırakıp “Rakı içen öldü de su içen ölmedi mi?” fikrini benimseyerek yaşananların hiçbir değer taşımadığına inanmakta. Dünyaya atmosfer dışından bakıldığında hal öyle gözüküyor olabilir. Ancak bizler izlenen yerde değil, izlenilen yerde yaşıyoruz. Şu anda bulunduğumuz yaşam alanında bazı birikimler ve değerler vardır ve biz de bunların içerisinde solumaktayız. Bunlar bizden önceki nesillerin hayata katmaya çalıştıkları anlamlardır. Gayesiz şekilde ve hayvanca yaşamayı onlar da becerebilirdi elbet. Ancak onlar bir düzen ve anlam inşa etmek için çabaladılar. Çağımız insanları ise “moda” haline gelmiş olması nedeniyle hayatın anlamsızlığından dem vurmanın yanında ek iş olarak Dünyada yaşanan olumsuzluklardan ve kötü olaylardan yakınmaktadırlar. Tabii ki bunu, yine “moda” olduğu gerekçesiyle yapmaktadırlar. Zira anlamı olmadığını savunduğun bir Dünyada yaşananlardan ötürü yakınmanın başka bir açıklaması yoktur. Tüm bunlara rağmen, yaşama hakkına bir kez sahip olduğumuz bu Dünyaya, ölüm anımıza dek  bizlere bıraktıkları değerler ve ekinç adına atalarımıza minnet duymayı borç bilmeliyiz. Elbette bunlar olmasaydı da insanlar hayatta kalmaya devam edecek ve bunun için savaşacaktı. Ancak, kim sebepsizce yaşam savaşı veren bir türe mensup olmak isterdi?

Hayata katılmaya çalışılan anlamlarda bazen çatlaklar olabilir. Bunlara istinaden hayatınızı çöpe atmayın. Yaşadığınız evin duvarında oluşan çatlağı onarmayı mı yeğlerdiniz, yoksa duvarı yıkmayı mı?

Bilirsiniz işte…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: